piątek, 5 sierpnia 2016

Puzzle pamięci nr 5 - "siostry"

Kolejny zestaw "rodzinny". 20 płytek szklanych, wszystkie w formacie 9x12 cm, wszystkie w niezłym stanie. Najprawdopodobniej pochodzą z Polski - być może z rejonu Krakowa (o tym przy konkretnych zdjęciach). Podobnie jak inne - bardziej liczne - zestawy - stanowią (wg mnie) zwartą całość, choć oczywiście dadzą się "podzielić" na podgrupy. Bardzo możliwe, że powstały w związku ze ślubem - i prezentują rodziny panny i pana młodego. Są stosunkowo "zwarte" jeśli chodzi o prezentowanych bohaterów i - chyba - miejsce/rejon wykonania zdjęć. Czas fotografowania jest jednak różny - co można wnioskować po strojach osób pozujących na świeżym powietrzu.
Nieco odmienną grupą jest kilka zdjęć prezentujących hodowcę gołębi - być może był on związany z młodym człowiekiem (pan młody?), którego postać widnieje na fotografiach. Technika wykonania tych fotografii pozostawia wiele do życzenia - co może sugerować, że były one robione (zarówno jeśli chodzi o naświetlanie jak i wywołanie) przez amatora (być może przez tego młodego człowieka?).
pp084
pp085
pp083
 "Podgrupa" związana z tytułowymi "siostrami":

pp073

 Dzięki tej fotografii możliwe było zidentyfikowanie miejsca "akcji", przynajmniej części zdjęć. Przy okazji chcę gorąco podziękować znajomym - wirtualnym - z jednego z polskich portali fotograficznych, którzy bardzo pomagali - i pomagają - przy odczytywaniu historii zapisanych na tych szklanych płytkach. W tym przypadku kol. o nicku: Ruprt von Kratzmer zidentyfikował budynek widniejący w tle - jako Seminarium Śląskie w Krakowie, przy Alei Mickiewicza. Z lewej strony widnieje fragment dzisiejszej Szkoły Mechanicznej. Wg. tej identyfikacji rodzina pozująca stoi w miejscu (mniej więcej) gdzie później wybudowano gmach Muzeum Narodowego. Ponieważ gmachu Muzeum jeszcze nie ma - pozwala to pośrednio określić datę powstania zdjęcia - na okres przed 1934 rokiem.

pp077
pp078
pp082
pp075pp086
pp088
pp092

 "Podgrupa" związana z młodym człowiekiem (narzeczony, pan młody?)
pp076
pp079
pp074
pp081
pp087
pp089
pp091
 Białe tło na fotografii pp091 to ślad po "montażu" - tło oryginalne zostało zamaskowane (poprzez naklejenie odpowiednio wyciętego arkusza papieru na stronę z emulsją). Musze przyznać, że cały czas korci mnie, by spróbować "zdjąć" to maskowanie...
Na zakończenie fotografie "łączące" głównych bohaterów prezentowanych wyżej zdjęć - choć oczywiście owo połączenie to wyłącznie kwestia wyobraźni...
pp090
 Ta fotografia również ułatwia lokalizację miejsca - w tle widać Kopiec Kościuszki, a wg. informacji od znajomych z portalu fotograficznego - została wykonana z rejonu Mydlnik pod Krakowem.
pp080
Na tej fotografii - uwieczniony został ślub - stąd moje pomysły na "dokumentację" pary młodej i ich rodzin. Wiele wskazuje na to, że jest to wnętrze kościoła św. Marka w Krakowie. Sądząc z wystroju wnętrza - ceremonia odbywała się w zimie, "w okolicy" Świąt Bożego Narodzenia.

cdn...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz