czwartek, 4 sierpnia 2016

Puzzle pamięci nr 3 - "jak będę duży to zostanę żołnierzem..."

Trzeci zestaw puzzli pamięci - to tylko dwie fotografie, zakupione łącznie. Od jednej z nich nosi tytuł "jak będę duży to zostanę żołnierzem".
Choć obie płytki kupiłem jednocześnie, to - współcześnie - nie można się dopatrzeć żadnego związku pomiędzy nimi. Ani temat, ani miejsce wykonania, ani uwiecznieni bohaterowie - do siebie nie pasują.
Oczywiście - oba zdjęcia wykonane zostały w okresie międzywojennym, przynajmniej jedno z nich ze 100% pewnością pochodzi z Polski.
Obie fotografie to płytki szklane o wymiarach 10x15 cm, obie zachowane w niezłym stanie (mimo ukruszenia rogu jednej z nich).
pp043
Od tytułu tej fotografii pochodzi tytuł trzeciego zestawu. Poza opisem tego co widać na zdjęciu - jakakolwiek interpretacja jest praktycznie niemożliwa...
pp042
 W przypadku tego zdjęcia jest zupełnie inaczej.
Czas wykonania fotografii można próbować określić - na podstawie tablic rejestracyjnych motocykla. Białe tablice - obowiązywały od 1922 roku do 1937. Tylna tablica rejestracyjna była obowiązkowa dla motocykli od 1928 roku. Zatem fotografia mogła być zrobiona w okresie pomiędzy 1928 - a 1937. 
Litery TR - wskazują na województwo tarnopolskie. Numer 9066 (dla tego województwa obowiązywał zakres 9001-9200) może sugerować rejestrację w "połowie" pomiędzy rokiem 1922, a 1928.
Rozpoznanie marki motocykla nie jest zbyt pewne - najprawdopodobniej jest to jakaś maszyna angielskiej produkcji, być może Ariel lub AJS.
Miejsce wykonania zdjęcia - to wysoki brzeg nad Dniestrem, gdzieś w pobliżu "słynnego" mostu w Zaleszczykach.
Zwraca uwagę zarówno "turystyczny" strój Motocyklisty, jak jego wystudiowana poza. Ciężko jest określić, czy zdjęcie zostało wykonane przy użyciu samowyzwalacza, czy też jakaś osoba (współtowarzyszka/współtowarzysz wyprawy?) nacisnęła migawkę...

cdn...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz