Nareszcie...
Po dłuższej przerwie ponownie zdobyłem kolejny zestaw szklanych negatywów. I - wstępnie - ułożyłem kolejny puzzle.
Nadałem mu tytuł "gdzieś na Kresach Wschodnich", ponieważ większość zdjęć powstała w tamtych rejonach...Jak każdy dotychczasowy - jest inny niż poprzednie. Tym razem są to 52 negatywy szklane, w formacie 9x12 cm (w tym 8 w formacie 6x9 cm). Stan zachowania całkiem dobry.
Znajdowały się w pięciu pudełkach - firmowych i co ważne - opisanych. Jednak - problemy z "układaniem" puzzle zaczęły się już od próby zrozumienia owych opisów.
Na wszystkich pudełkach - tym samym charakterem pisma zapisane są daty, lokalizacje wykonanych fotografii oraz - na czterech - słowo "Skopiowane" i druga data. Część dat - oraz nazw miejscowości powtarza się na niektórych negatywach, w formie wyskrobanych w emulsji napisów. Część negatywów nie posiada żadnych zapisów. W dodatku liczba płytek szklanych w poszczególnych pudełkach była różna, w jednym z pudełek było zaledwie 6 płytek, w dwóch po 14. Nie ma żadnej pewności, że negatywy nie były przekładane pomiędzy pudełkami. Słowo "Skopiowane" pojawia się aż na czterech pudełkach, przy nim znajdują się - najprawdopodobniej - zapisy daty. Nie do końca - na razie - rozumiem, co oznacza owo określenie "Skopiowane". Czy w oznaczonym terminie wykonana została kopia oryginalnego negatywu szklanego - na bardziej współczesny negatyw szklany, czy może w tym terminie wykonano - ponownie - papierowe odbitki. Oto przykładowy zapis...
Data 26/6 1934 (Napis czarnym atramentem)- raczej odnosi się do daty wykonania zdjęcia/zdjęć (na niektórych negatywach podobne daty zostały wydrapane na emulsji). Co oznacza zapis "5'50" - wykonany (chyba) razem z zapisem o dacie powstania fotografii - nie mam pojęcia. [na marginesie - na niektórych negatywach, poza informacją o dacie i lokalizacji - pojawiają się zapisy o czasie wywoływania (chyba)]Napis: "Skopiowane 24/4(?) 51" - wykonany ołówkiem - odnosi się do czynności kopiowania.
Interpretację tych zapisów utrudnia fakt, że w tak opisanym pudełku znajdowały się negatywy z innymi datami niż 1934.
Poza tym opisem - na każdym pudełku znajdują się opisy lokalizacyjne (wykonane ołówkiem). Oto przykład:
Jak widać niektóre słowa dają się odcyfrować stosunkowo łatwo, inne - sprawiają trudności. Biłków, Horodyniec, Szukin I (?) Bydgoszcz (I) (?), Lwów I, Czortków. Co oznacza rzymskie I - trudno się domyśleć, zwłaszcza, że tylko niektóre negatywy mają opisy. Interpretacja samych fotografii jest nieco "łatwiejsza". Prawie na pewno - wszystkie zdjęcia dotyczą jednej rodziny, najprawdopodobniej mieszkającej we Lwowie. Z opisów na negatywach wynika, że zdjęcia zostały wykonane w latach 30-tych XX wieku - głównie w sytuacjach rodzinnych (portrety dzieci z rodzicami, okres świąteczny, spotkania w gronie rodziny (być może znajomych) w plenerze bądź na wakacjach (?). Aż 5 fotografii z grupy "rodzinnych" poświęcone zostało uwiecznieniu pożegnania ze zmarłą kobietą - być może była to Babcia dzieci widniejących na fotografiach rodzinnych.
Wśród fotografii można wyróżnić - poza zdjęciami "rodzinnymi" kilka osobnych grup zdjęć: z wycieczki turystycznej w góry (zapewne Karpaty, na jednym ze zdjęć widnieje opis "zbliżony" do nazwy "Gorgany"), z wakacji (?) w rejonie Zaleszczyk (co sugerują opisy na zdjęciach), a także w jakichś innych miejscach oraz - wspomniane wyżej - zdjęcia pożegnania zmarłej.
Ponieważ zdjęcia w poszczególnych pudełkach były wymieszane - pozwoliłem sobie na takie właśnie "tematyczne" podzielenie fotografii.
Zapraszam...
1. puzzle: "wycieczka w góry"
1.
Na ostatnim zdjęciu znajduje się napis "schronisko na ..... (?)" oraz "30 sek". Na większości zdjęć z tej grupy widnieje data 1933 rok (6/8 (?). Powiększenia pozwalają stwierdzić, że mężczyźni widniejący na tych zdjęciach - to te same osoby. Ostatnia fotografia - możliwe, że przedstawia tę samą trójkę, lecz w innym czasie...
---
2. puzzle: "Lwów"
Ten zestaw, to głównie zdjęcia rodzinne wykonane w jednym wnętrzu, prawdopodobnie we lwowskim mieszkaniu głównych bohaterów fotografii. Postaci na zdjęciach powtarzają się w różnych konfiguracjach przyjąłem założenie, że są to Mama, Tata oraz dwie córki;
Na części zdjęć znajdują się napisy: "Lwów" oraz data "1934". Można przypuszczać, że zdjęcia powstały w tym właśnie roku, a na podstawie strojów przyjąć założenie, że zostały zrobione w różnych okresach tegoż roku.
Poza całym zestawem Mama, Tata, córki - do puzzle "Lwów" zaliczyłem również pojedyncze portrety członków rodziny - głównie Ojca.
cdn...