czwartek, 13 lipca 2017

Puzzle pamięci nr 15 - "gdzieś w Szwajcarii?"

Kolejna układanka pamięci - puzzle nr 15 - również jest trudny do poskładania. Tytuł został nadany na podstawie jednej z fotografii - dzięki pomocy Użytkowników portalu fotograficznego Plfoto - udało się zidentyfikować miejsce jej wykonania (Trollku - serdeczne dzięki :) ). Ramy czasowe - określone na podstawie strojów - wskazują na początkowe lata XX wieku (być może tuż po I Wojnie, choć - być może - tuż przed...).
Cały zestaw trafił do mnie w styczniu 2016 roku, wśród 14 płytek część była w formacie 8x12 cm, część 13x18 cm. Stan wszystkich lepszy niż dobry :)
Na mnie sprawiały wrażenie zdjęć robionych przy okazji podróży - wakacyjno-leczniczych.
Zapraszam do układania puzzle nr 15.

pp_436
 To właśnie zdjęcie (powyżej), od którego całość uzyskała tytuł. Na powiększeniu widać szwajcarską flagę powiewającą nad niższym z budynków, nad większym widnieje napis "Grand Hotel". Wspomniany już wyżej kol. Trollek z portalu Plfoto zidentyfikował miejsce - jako Luzernę (nad Jeziorem Czterech Kantonów). Tę lokalizację może potwierdzać kolejna fotografia z zestawu:
pp_438
Choć z drugiej strony - wcale nie musi, zwłaszcza, że na zdjęciu nie widać "drugiego brzegu". Wakacyjny charakter części zdjęć widać również na kolejnej fotografii:
pp_439
choć stroje osób uwiecznionych na zdjęciu pp_439 robią wrażenie bardziej współczesnych od tych ze zdjęcia pp_436. W dodatku pora roku, w której Autor tej fotografii obserwował "Elektro Toboggan", sądząc po strojach widzów - raczej nie była zbyt ciepła... Atrakcje tego typu ("Elektro Toboggan) znane były w Europie (zwłaszcza w rejonie Niemiec, Austrii) od początku XX wieku.

Kilka fotografii ma wyraźny "dokumentacyjny" charakter:
pp_437
pp_442

pp_444
pp_447

pp_445
Trudno ocenić, czy te zdjęcia dotyczą mieszkańców jednego miasta/wsi. Warto jednak zwrócić uwagę, że postaci na niektórych zdjęciach się powtarzają...( proszę się również przyjrzeć uważnie prawej stronie zdjęcia pp_445. :) )

Osobna grupa fotografii - przeze mnie - została "zakwalifikowana" do zdjęć ilustrujących rodzinę, miejsce zamieszkania Autora fotografii...
pp_435
pp_441
pp_443

pp_446
pp_448


 Bez względu na to czy moja interpretacja jest prawdopodobna, czy rzeczywiście - choć część zdjęć została wykonana przez którąś z osób uwiecznionych na fotografii pp_448, to ten akurat zestaw jest dla mnie bardzo cenny. Głównie ze względu na bogactwo dokumentacyjne - dotyczące strojów, wyposażenia wnętrz, stylu życia ludzi z tamtego okresu. 

Jak w każdym nieomal puzzle - tak i w tym zestawie znajduje się fotografia, która - na pierwszy, a nawet "na kolejny" rzut oka "nie pasuje". Oto ona:
pp_440
 Jaki związek ma fotografia - nieomal typu współczesnego "street photo" z pozostałymi - trudno wnioskować. :)
 

środa, 12 lipca 2017

Puzzle pamięci nr 14 - "Janko Muzykant"

  W kolejnym puzzle próby ułożenia w jakąś całość grupy negatywów zakupionych wspólnie są bardzo ciężkie. Owszem - zdjęcia robią wrażenie w miarę jednoczasowych - najprawdopodobniej okres między I, a II Wojną Światową, część osób uwiecznionych na fotografiach wykazuje pewne podobieństwa - być może są dla siebie bliższą lub dalszą rodziną.
Nie ma jednak wyraźnej "jedności miejsca" - ani "jedności akcji". 
Jedną z interpretacji może być - zatrudnienie fotografa dla celów uwiecznienia jakiegoś towarzyskiego-myśliwskiego spotkania, a przy okazji wykonania kilku rodzinnych, pamiątkowych fotografii wśród mieszkańców najbliższej okolicy...
Tak czy inaczej - zdjęcia to typowe, w tamtym czasie - rodzinne  - pamiątkowe fotografie, plus kilka "zbiorówek". 
Tytuł całemu zbiorowi nadałem jednak od pojedynczej fotografii - chłopca pozującego ze skrzypcami. Skrzypce - jako rekwizyt występują jeszcze na jednym zdjęciu. 
Zapraszam...
pp_417
 To "tytułowy" Janko Muzykant. Skrzypce powtarzają się na innej fotografii, ale związku chłopca - z osobami na niej uwiecznionymi trudno dowieść...
pp_416
 Wśród całego zestawu największe wrażenie robi fotografia towarzysko-myśliwska.
pp_418
Szczegóły strojów myśliwych wskazują, że zdjęcie wykonano na terenie - ówczesnej - Polski (orzełki na czapkach) - w okresie międzywojennym. Bardzo możliwe, że część spośród myśliwych widocznych na fotografii znajduje się na kolejnych zdjęciach.
pp_426
Zdjęcia noszą wyraźnie pamiątkowo-rodzinny charakter, część z nich wyraźnie wskazuje z jakiej to okazji zostały wykonane. 
pp_422
pp_419
pp_420
pp_428

pp_421
 

pp_427
Puzzle nr 14 - to bardzo klasyczny przykład układanki, w której praktycznie jest zdecydowanie więcej pojedynczych elementów. Bez możliwości "złożenia" ich w większą, spójną całość...
I tak bywa z puzzlami pamięci...