niedziela, 12 lutego 2017

Puzzle pamięci nr 11 - "emigranci?"

Tym razem układanka dotyczy osób, miejsc spoza rejonów Polski. Tytuł nadałem wyłącznie przez skojarzenia - na podstawie jednej fotografii. Ale to wyjaśni się w trakcie układania...
Cały zestaw obejmuje 18 płytek-negatywów formatu 9x12 cm. W dobrym stanie zachowania.
Jak "zwykle" większość zdjęć można pogrupować w "podzestawy" o spójnej tematyce, czy o tym samym obiekcie. Odnoszę wrażenie, że wszystkie dotyczą tych samych osób. Równocześnie - "jak zwykle" jest kilka zdjęć, które nie pasują idealnie do wymyślonej opowieści.
Emigrant...
pp_409
 Dwaj młodzi mężczyźni, pochyleni nad bagażami. Kufry, walizy zdają się wskazywać, że mężczyźni przygotowują się (albo właśnie zakończyli) do dalszej podróży. I to na pobyt dłuższy... Pomieszczenie, w którym się znajdują raczej nie robi wrażenia pokoju w domu rodzinnym. Zwłaszcza w zestawieniu z kolejnym zdjęciem.
pp_400
Duże sale (w amfiladzie), jednakowe łóżka, przy każdym stołek, jedna szafa na salę. Mnie skojarzyło się z domem noclegowym (może z koszarami lub klasztorem - ale wyposażenie pomieszczenia ma jednak "świecki" charakter).
W zestawie znalazło się kilka zdjęć budynków - z zewnątrz. Oto one:
pp_410
pp_412
pp_414
Przy odrobinie wyobraźni można przyjąć - że te trzy fotografie przedstawiają dom/ośrodek we wnętrzu którego wykonane zostały dwa pierwsze zdjęcia...
Na fot. pp_410 widać wieżę kościelną (z zegarem). Na kolejnych ujęciach znalazł się ów kościół. Choć - może nie tylko ten?
 
pp_407
pp_399
Na fot. pp_410 i pp_399 widać jedną wieżę, na zdjęciu pp_407 wyraźnie widoczne są dwie. Zagadka...
Otoczenie domu (domu noclegowego?) stanowi coś w rodzaju parku - w zestawie znalazło się kilka fotografii prezentujących jakiś park:
pp_408
pp_398

pp_403
pp_415
 Bardzo możliwe, że są to zdjęcia otoczenia tego domu zwłaszcza, że na kilku z nich (pp_398, pp_403, pp_415) widać - charakterystyczne - bardzo wysokie drzewa, takie same jak te, które widać na fot. pp_414. Podobieństwo może być nieprzypadkowe :).
W skład zestawu wchodziły jeszcze dwie fotografie "pasujące" do tytułu.
pp_401
pp_405

 Dzięki zdjęciu pp_405 możliwe było - w przybliżeniu - określenie czasu i miejsca całej "akcji". Oczywiście przy założeniu, iż wszystkie fotografie dotyczą tego samego wydarzenia - jakiejś podróży.
Statek "Liburnia" (dziękuję za pomoc internetowym znajomym z portalu Plfoto, w szczególności użytkownikowi Ruprtowi von Kratzmer) to austriacko-węgierski statek spacerowy. Prawdopodobnie zbudowano go i zwodowano w Trieście, w 1896 roku. Od 1922 roku pływał pod banderą Królestwa Serbów Chorwatów i Słoweńców jako "Jadran". Jego portem macierzystym była Rijeka. Fotografia może być więc datowana na okres pomiędzy rokiem 1918, a 1922. Samo miasto - w okresie 1919-20 znajdowało się we władzy włoskiego awanturnika Gabriele d'Annuzio (tzw. Regencja Carnaro). Śródziemnomorski charakter przyrody widoczny na prezentowanych wyżej fotografiach znajduje więc wytłumaczenie.
W zestawie znajdują się również fotografie, które trudno połączyć z przedstawioną - wymyśloną oczywiście - historią. Choć nie do końca...
pp_404
 Postać chłopca z fot. pp_404 jest podobna do postaci chłopca z fot. pp_405
Być może wszyscy czterej mężczyźni oglądający "Liburnię" to bohaterowie tej historii, a dwaj z nich widnieją na fot. pp_409?
Podobnie - zdjęcie poniższe:
pp_406
można prawdopodobnie zaliczyć do grupy fotografii uwieczniających otoczenie owego domu noclegowego.
Zdecydowanie trudniej dopasować do opowieści kolejne zdjęcia...
pp_413
pp_411
pp_402
Jedną z możliwości - bardzo "romantyczną" jest przyjęcie założenia, że starsi państwo widoczni na zdjęciu pp_413 to krewni (rodzice?) "emigrantów", a zdjęcia pp_411 i pp_402 przedstawiają ich rodzinne strony. Ale równie dobrze - wytłumaczenie może być zupełnie inne. 
Pole do działania wyobraźni... :)
---
Bardzo być może, że jest to zapis/relacja z wyjazdu. Oczywiście - ani cel tego wyjazdu, ani jego przyczyny nie są możliwe do odkrycia. Ale wyobraźnia podpowiada wiele.
Nie udało mi się znaleźć - jak na razie - żadnych informacji dokąd pływała "Liburnia"...
---


cdn...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz