poniedziałek, 12 grudnia 2016

Puzzle pamięci nr 9 (część 3)

Kolejna część puzzle nr 9 - "Brambach i okolice" :). W tej części zaprezentowane zostaną fotografie, które udało się zidentyfikować dzięki pomocy  p. Adlera z Heimatmuseum Bad Brambach. Wysłałem do Niego trzy listy z fotografiami - p. Adler zidentyfikował znakomitą większość fotografii jako związanych z Brambach. Przy okazji wyjaśniło się pochodzenie nazwy - wywodzi się ona od słowa „Brantbuch" czyli miejsca , które wypalone przez ogień (pożar) zarosło puszczą. Pośrednio została więc potwierdzona informacja o pożarze, który w połowie XIX wieku zniszczył miejscowość, a od którego "zaczęła się" bardziej współczesna historia miasteczka. Związana z produkcją instrumentów muzycznych, eksploatacją wód mineralnych (oraz z produkcją wód stołowych) jak również z rozwojem balneologii.
Kolejne zdjęcia - komentarze pochodzą z korespondencji z p. Adlerem.
pp315

pp388
Wg. p. Adlera oba przedstawiają tzw. „Brambach Oberdorfes” fotografowane w kierunku Oberbrambach. Na zdjęciu pp.388 widać tylne wejście do kościoła i "starą parafię" (która istniała do 1900 roku) - widok od wschodu. Jest to prawdopodobnie ten sam budynek, który przedstawia zdjęcie pp333 ("dom Pastora")(patrz część 1).
pp379
Powyższa fotografia przedstawia część rynku Brambach. Poza miejscem, na którym widnieje drzewo (obecnie znajduje się tam nowy budynek) ten fragment wygląda dziś tak samo.
pp350
 Fotografia pp350 przedstawia - wg. p. Adlera - najstarszą fotografię Hotelu Wilfert (z przygotowaną do dobudowania salą taneczną). Przez długi czas był to hotel, po 1945 roku gospoda z salą do tańca. Obecnie budynek się rozpada i jest nieużywany. Powyższe zdjęcie wykonano - prawdopodobnie na wiosnę (jak większą część fotografii). W zakupionym zestawie znajdowała się jeszcze jedna fotografia Hotelu Wilfred, zrobiona - chyba - w lecie:
pp340
 Kolejna fotografia, którą przesłałem do identyfikacji została uznana przez p. Adlera jako fragment Oberdorfu. Część budynków podobno jeszcze istnieje, częś została przebudowana lub rozebrana.
pp348
Ustalenia p. Adlera pozwoliły zidentyfikować kolejne dwie fotografie - ewidentnie prezentujące tych samych mężczyzn w tym samym miejscu. Niestety, nie wiadomo - przynajmniej na razie :) - z jakiego powodu zostali oni uwiecznieni aż na trzech ujęciach...
pp335
pp317
Kolejne zdjęcie - tym razem bez wątpliwości zidentyfikowane jako apteka (obecnie dom mieszkalny). Budynek widniejący po prawej stronie - został rozebrany.
pp336
Ostatnią fotografią zidentyfikowaną - z miejsca, które uwieczniła - przez p. Adlera była ta:
pp318
która przedstawia dom mieszkalny ze sklepem stojący przy głównej ulicy do Schonbega w kierunku Czech. Nieco później został on przebudowany i powiększony. W roku1990 został rozebrany, obecnie stoi tam nowoczesny budynek kasy oszczędnościowej. Na prawo, gdzie stoi cienkie, wysokie drzewo, obecnie (w pobliżu) przebiega ulica do uzdrowiska. Budynek po prawej stronie, do którego prowadzą schody - była to gospoda "Młynówka" (?), a schody prowadziły do sali tańca w gospodzie. Koło młyńskie leżące przed frontem gospody (niewidoczne na fotografii) już dawno zniknęło.
 W zestawie, który przesłałem do p. Adlera znajdowało się jeszcze jedno zdjęcie. "Podejrzewałem", że może ono przedstawiać bądź pierwszą fabrykę wody mineralnej lub jakiś inny zakład przemysłowy, który powstał w Brambach na przełomie XIX i XX wieku. Niestety, wg. p. Adlera, ten budynek nie jest związany z tą miejscowością.
pp370
 "Wygląda jak dawna fabryka tekstylna, która obecnie stoi pusta, ale otoczenie nie pasuje. W każdym razie właściciele wybudowali podobną fabrykę w pobliżu obecnej czeskiej miejscowości Haslau i Liebenstein. Możliwe, że jest to właśnie to, ale nie ma pewności."
Bardzo możliwe, że "dawna fabryka tekstylna", o której napisał p. Adler - widnieje (w oddali) na tej fotografii:
pp329
 Niestety, przed wakacjami (2016 roku) kontakt z p. Adlerem "został przerwany". Niewykluczone, że jednak niebawem napiszę kolejny list...
-----------
Przy okazji pytań o prezentowane w części 3 fotografie - pytałem również o orientacyjny okres elektryfikacji Brambach i okolic. Wg. p. Adlera elektrownia w Brambach powstała w latach 1897/98, a część zdjęć (z tych które widział) w okresie między 1895 a 1912. Część miejsc - po prostu - jeszcze nie była zelektryfikowana. Przykładem może być zdjęcie przedstawiające aptekę.
-----------

cdn...


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza