środa, 7 grudnia 2016

Puzzle pamięci nr 9 (część 2)

Kolejna odsłona "puzzla nr 9". W przypadku tej odsłony jest mi trochę łatwiej, bo większą część fotografii zamieszczonych poniżej już prezentowałem - w "równoległym" blogu "subiektywne opowieści, subiektywne spojrzenia" w tym wpisie choć później uzyskałem nieco więcej informacji. Ale - po kolei...
Oto "podstawowe" elementy/zdjęcia - z tej grupy, która według mnie stanowi pewną całość w całym zbiorze fotografii z rejonu Brambach.
pp389
  Zacznę, tak jak poprzednio od tej fotografii. W głębi obrazu widać dwa budynki, jeden z charakterystycznym "zdobienie" (pruski mur). Przed drugim z budynków (zwracam uwagę na - niewyraźny na tej fotografii - napis nad drzwiami) stoi kilka osób. Kobieta z małym dzieckiem na ręku i trójka dzieci w wieku różnym. Jedno z nich znajduje się w wózku.
Kolejne dwie fotografie - być może robione w tym samym - lub zbliżonym - okresie to "zbliżenia".
pp375
pp376
  Trudno orzec czy któreś z dzieci z fotografii pp375 i pp376 widnieje na zdjęciu pierwszym - ale raczej nie ma wątpliwości, że miejsce jet to samo (odnoszę wrażenie, że przy drzwiach - na fot. pp375 - stoi wózek). Na ostatniej fotografii możliwy jest do odczytania umieszczony nad drzwiami napis:
"Lasset die kinder zu mir kommen!". W wolnym tłumaczeniu może oznaczać: "Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie". A takim "hasłem" często opatrywano ochronki, domy dla sierot. Wygląd dzieci - ich stroje, fryzury są "charakterystyczne". W moim pierwszym skojarzeniu - powiązałem ten wygląd z napisem nad drzwiami i przyjąłem, że fotograf uwiecznił wychowanków domu opieki. 
Z informacji o miejscowości Brambach wynika, że w II połowie XIX jej znaczna część uległa zniszczeniu podczas ogromnego pożaru. Interpretacja, że po pożarze powstał dom, w którym znalazły schronienie sieroty - i ewentualni pogorzelcy - miała solidne podstawy. Niestety - od p. Adlera z Heimatmuseum Bad Brambach otrzymałem informację, że w tej miejscowości nigdy takiego "domu" nie było... Do tej "sprawy" jeszcze wrócę przy kolejnych prezentacjach.
Kolejna fotografia tematycznie związana z powyższymi to ta:
pp365
 Bez żadnych wątpliwości można rozpoznać zarówno budynek "w tle" jak i ten z napisem nad drzwiami. Jednocześnie - na pierwszy rzut oka można się zorientować, że zdjęcie pp365 powstało później niż trzy poprzednie. Do "budynku z napisem" dobudowywany jest kolejny. Uważna obserwacja zdjęcia pp389 - pozwala zauważyć, że na pierwszym jej planie znajdują się wycięte krzaki i drzewa. Może były to przygotowania do budowy? Jest jeszcze jedna różnica - dodatkowy szczegół, który - wyraźnie - można zauważyć. Na ostatniej fotografii - z czasów budowy - wyraźnie widać elementy sieci energetycznej doprowadzającej prąd do widniejących na zdjęciu budynków. Na wcześniejszych zdjęciach tych elementów nie ma. W okresie od wykonania pierwszego zdjęcia - do rozpoczęcia budowy - miała miejsce elektryfikacja. 
Na temat elektryfikacji miejscowości Brambach - nie mam jeszcze dokładniejszych informacji. A pozwoliłyby one dokładniej "wydatować" powyższe zdjęcia... 
I wreszcie kolejne zdjęcie - tematycznie (w sensie fotografowanego obiektu) związane z poprzednimi.
pp373
 To samo miejsce, domy w głębi - również te same. Zdjęcie - ewidentnie wykonane później niż poprzednie. Dom na ostatnim planie - został odremontowany, z "domu z napisem" zniknął napis, co więcej - dobudowano do niego nie jeden - ale dwa kolejne budynki. Stroje dzieci uwiecznionych na fotografii robią wrażenie "bardziej współczesnych" niż na poprzednich zdjęciach.
Swego rodzaju "wisienką" na fotograficznym torcie ostatniego zdjęcia jest wyraźnie widoczny cień fotografa i aparatu...
Reasumując - na przestrzeni kilku lat anonimowy Fotograf wykonał kilka zdjęć w tym samym miejscu. Co więcej - zawsze fotografował to miejsce "w kontekście" obecności dzieci. Choć - chyba - nie tych samych.
W "puzzle nr 9" znajduje się wiele fotografii - także zidentyfikowanych jako przedstawiających Brambach - na których widać bardzo często dzieci.
Jest też kilka zdjęć-portretów. Według mnie - przynajmniej część to fotografie dzieci widniejących na fot. pp375 i pp376
pp375
pp384
pp374

 Ocenę - czy są to te same dzieci, ocenę przedstawionej powyżej interpretacji - oraz domysły na temat przyczyn, z jakich wykonywane były te zdjęcia - pozostawiam Szanownym Oglądającym :).
W mojej opinii - najstarsze z tych fotografii wykonane zostały "w okolicach" początku XX wieku, być może na przełomie wieków (?). Natomiast zdjęcie pp373 - raczej - powstało już po I Wojnie Światowej...

cdn... 

2 komentarze:

  1. Wielce interesująca podróż w czasie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi, że się podoba. Ja za takimi "podróżami" wręcz przepadam... :) Zapraszam na kolejne odsłony. :)

      Usuń