czwartek, 27 października 2016

Puzlle pamięci nr 8 - lotnicy

Zestaw - podobnie jak poprzednie i kolejne, które kiedyś zaprezentuję - niejednorodny, choć w znacznej mierze monotematyczny. W skład zestawu wchodziło 9 płytek szklanych o wymiarach 10x12 cm. Stan zachowanie różny, na kilku przyklejony papier (fragmenty gazet), trzy płytki obtłuczone - jedna w prawie 50%.
Cechą wspólną większości zdjęć są odniesienia do wojskowości. Praktycznie na każdej z fotografii uwiecznieni są żołnierze (czasem w towarzystwie osób cywilnych - być może rodzin?). Tytuł całego zestawu - pochodzi od formacji wojskowej - lotnictwa, bowiem na dwóch zdjęciach z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa - udało się zidentyfikować oddział, którego żołnierzy sfotografowano.
Zdjęcia - z pewnością wykonano na terenach Polski okresu międzywojennego, po niektórych elementach można przypuszczać, że powstały - mniej więcej - na początku lat 20-tych XX wieku. Lokalizacja konkretnych fotografii nie jest - na razie - możliwa do ustalenia.
Jako pierwszą prezentuję fotografię, z której udało się "wyczytać" najwięcej informacji, być może osoby, miejsca uwiecznione na innych - są z nią w jakiś sposób związane.
pp193
Na zdjęciu widnieje ciężarówka transportowa - marki Berliet (takie były na wyposażeniu polskiej Armii). Za stojącymi osobami, po prawej stronie widnieje na burcie charakterystyczna "szachownica" - symbol polskiego lotnictwa. Taki wzór szachownicy obowiązywał od 1921 roku. Na masce pojazdu widnieje napis: 9(3) E.SK.LOT. Najprawdopodobniej jest to pojazd należący do 9 Eskadry Lotnictwa, która to jednostka na początku lat dwudziestych XX wieku została połączona z inną jednostką lotniczą.
Pozostałe fotografie:
pp185
pp183
pp187
Nie jest wykluczone, że zdjęcie grupowe przedstawia żołnierzy 9 Eskadry na jakimś polowym zgrupowaniu (?). Zdjęcia pp185 i pp193 - raczej na pewno prezentują część kadry oficerskiej. Fotografia pp183 - zapewne uwiecznia bądź wypadek w trakcie transportu, bądź jeszcze jakieś pozostałości po walkach.
Pozostałe zdjęcia ukazują żołnierzy (być może tejże Eskadry) w sytuacjach towarzysko-rodzinnych. O tym, że - przynajmniej zdjęcie pp189 - związane jest z lotnictwem może świadczyć znaczek/symbol jednostki lotniczej widniejący na mundurze dumnego ojca.
pp189
pp184
 Pozostałe fotografie - być może również związane są z poprzednimi, lecz ten związek jest trudny do wykazania.
 
pp188
pp182
pp186

Pole do interpretacji jest - jak za każdym razem - ogromne. Zapewne w wolniejszej chwili postudiuję nieco dokładniej historię 9 Eskadry Lotnictwa...


cdn...

 


 

2 komentarze:

  1. Dziękuję Sławku :) . Chwilowo trochę mniej "puzzli" - zajęliśmy się "na poważnie" opracowaniem kolekcji fotografii prof. Pazdry. Ale mam nadzieję, że jeszcze przed Świętami coś się pojawi :)

    OdpowiedzUsuń