czwartek, 28 lipca 2016

Puzzle pamieci nr 1 - "kuzynki"

Pierwszemu zestawowi puzzle pamięci nadałem "roboczy" tytuł: kuzynki.
W jego skład wchodzi 16 płytek. Jedna w formacie 11x9 cm, pozostałe w wielkości 15x10 cm. (w podpisach fotografii umieszczone są numery katalogowe)
Zdjęcia można pogrupować w dwie części.
Pierwsza - zwarta pod względem miejsca i czasu wykonania obejmuje zdjęcia ze szkoły. Z pensji dla dziewcząt. Zestaw osób się powtarza, oczywiście poza nauczycielami (?), opiekunami. Można przypuszczać, że fotografie powstały podczas jednego pobytu fotografującego w szkole, dokumentują uczennice i ich nauczycieli.
Druga część fotografii - to zdjęcia rodzinne, na których powtarzają się dwie postaci - dziewczęta/młode kobiety ze sobą spokrewnione (?) w różnych sytuacjach rodzinnych. Zdjęcia ewidentnie robiono w różnym czasie, raczej fotografie wykonywały różne osoby. 
Według mojej interpretacji - zarówno na fotografiach grupowych (ze szkoły) jak i na tych "rodzinnych" uwiecznione są - częściowo - te same osoby.
Na podstawie niektórych fotografii można próbować wyciągać wnioski dotyczące czasu ich powstania - oraz orientacyjnego rejonu. 

Część pierwsza - "nasza klasa Anno Domini .?."
pp014
pp013
pp023
pp25
 Bez problemu można się zorientować na jakich lekcjach wykonano poszczególne ujęcia...
Swoistym "łącznikiem" pomiędzy obiema częściami mogą być dwa kolejne zdjęcia
pp24
pp12
 Na zdjęciu pp24 - które wykonano raczej nie w szkole, a w mieszkaniu prywatnym można rozpoznać niektóre bohaterki zdjęć szkolnych. Jednocześnie na zdjęciu pp12 - według mnie - można rozpoznać przynajmniej jedną z osób widniejących na fotografii pp24. Oba te zdjęcia mogą również stanowić pewne źródła informacji na temat czasu, w którym zostały wykonane. Dziewczyna stojąca w ostatnim rzędzie na fotografii pp24 jest ubrana w coś w rodzaju mundurka - być może harcerskiego. Harcerstwo - na terenach Polski zaczęło się rozwijać na szerszą skalę po odzyskaniu niepodległości. Jednocześnie czapka, którą ma na głowie jedna z bohaterek fotografii pp12 przypomina popularne w pewnym okresie "maciejówki".

Część druga - zdjęcia rodzinne.
pp16
Wiele wskazuje na to, że powyższą fotografię wykonano w tym samym pokoju, w którym zrobione zostało zdjęcie pp24

pp26
pp15

pp01 (zdjęcie w mniejszym formacie)
pp021

pp22
 Te dwie fotografie również są "przydatne" dla lokalizacji - zarówno w czasie jak i w miejscu całości zbioru. Samochód o charakterystycznym nadwoziu typu torpedo - to prawdopodobnie jeden z modeli FIAT-a (510, 520?). Numery rejestracyjne zaczynające się od liter KR - wskazują na województwo krakowskie. Biały kolor tablic sugeruje lata przed 1937 rokiem (wymiana tablic z białych na czarne nastąpiła w 1937 roku). Numer rejestracyjny - 95537 - dotyczył pojazdów rejestrowanych po 1929 roku (od tego roku dla województwa krakowskiego zarezerwowano zakres liczbowy od 95001 do 99000). Przyjmując, że numery nadawane były w kolejności zgłoszeń - rejestracja tego samochodu nastąpiła - raczej - w okresie zbliżonym do 1929 roku.
Porównanie tych dwóch fotografii pozwala jednocześnie ustalić Autorów zdjęć.
Troje pasażerów widnieje na obu zdjęciach - zmienia się tylko jedna osoba.


pp020
pp019
ppo18
pp017
Ostatnie cztery fotografie - sprawiają wrażenie jakby wykonano je jako "dokumentację" zajęć jednej z tytułowych "kuzynek", najlepiej widocznych na fotografii pp16. Na ostatnim uwieczniony został nawet cień fotografa...
Oczywiście cała opowieść dotycząca tych fotografii to wyłącznie moja interpretacja.

cdn... 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz