czwartek, 13 lipca 2017

Puzzle pamięci nr 15 - "gdzieś w Szwajcarii?"

Kolejna układanka pamięci - puzzle nr 15 - również jest trudny do poskładania. Tytuł został nadany na podstawie jednej z fotografii - dzięki pomocy Użytkowników portalu fotograficznego Plfoto - udało się zidentyfikować miejsce jej wykonania (Trollku - serdeczne dzięki :) ). Ramy czasowe - określone na podstawie strojów - wskazują na początkowe lata XX wieku (być może tuż po I Wojnie, choć - być może - tuż przed...).
Cały zestaw trafił do mnie w styczniu 2016 roku, wśród 14 płytek część była w formacie 8x12 cm, część 13x18 cm. Stan wszystkich lepszy niż dobry :)
Na mnie sprawiały wrażenie zdjęć robionych przy okazji podróży - wakacyjno-leczniczych.
Zapraszam do układania puzzle nr 15.

pp_436
 To właśnie zdjęcie (powyżej), od którego całość uzyskała tytuł. Na powiększeniu widać szwajcarską flagę powiewającą nad niższym z budynków, nad większym widnieje napis "Grand Hotel". Wspomniany już wyżej kol. Trollek z portalu Plfoto zidentyfikował miejsce - jako Luzernę (nad Jeziorem Czterech Kantonów). Tę lokalizację może potwierdzać kolejna fotografia z zestawu:
pp_438
Choć z drugiej strony - wcale nie musi, zwłaszcza, że na zdjęciu nie widać "drugiego brzegu". Wakacyjny charakter części zdjęć widać również na kolejnej fotografii:
pp_439
choć stroje osób uwiecznionych na zdjęciu pp_439 robią wrażenie bardziej współczesnych od tych ze zdjęcia pp_436. W dodatku pora roku, w której Autor tej fotografii obserwował "Elektro Toboggan", sądząc po strojach widzów - raczej nie była zbyt ciepła... Atrakcje tego typu ("Elektro Toboggan) znane były w Europie (zwłaszcza w rejonie Niemiec, Austrii) od początku XX wieku.

Kilka fotografii ma wyraźny "dokumentacyjny" charakter:
pp_437
pp_442

pp_444
pp_447

pp_445
Trudno ocenić, czy te zdjęcia dotyczą mieszkańców jednego miasta/wsi. Warto jednak zwrócić uwagę, że postaci na niektórych zdjęciach się powtarzają...( proszę się również przyjrzeć uważnie prawej stronie zdjęcia pp_445. :) )

Osobna grupa fotografii - przeze mnie - została "zakwalifikowana" do zdjęć ilustrujących rodzinę, miejsce zamieszkania Autora fotografii...
pp_435
pp_441
pp_443

pp_446
pp_448


 Bez względu na to czy moja interpretacja jest prawdopodobna, czy rzeczywiście - choć część zdjęć została wykonana przez którąś z osób uwiecznionych na fotografii pp_448, to ten akurat zestaw jest dla mnie bardzo cenny. Głównie ze względu na bogactwo dokumentacyjne - dotyczące strojów, wyposażenia wnętrz, stylu życia ludzi z tamtego okresu. 

Jak w każdym nieomal puzzle - tak i w tym zestawie znajduje się fotografia, która - na pierwszy, a nawet "na kolejny" rzut oka "nie pasuje". Oto ona:
pp_440
 Jaki związek ma fotografia - nieomal typu współczesnego "street photo" z pozostałymi - trudno wnioskować. :)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz